İnsülin Tedavisi

İnsülin diyabetlinin vücudunda yapılamayan eksik olan bir maddedir. İnsülin kan şekerinin hücrelere girmesini sağlar ve böylece şeker hücrede yakılır enerji elde edilir. İnsülin tedavisi vücutta eksik olanı dışardan yerine koyma tedavisidir. İnsülin bağımlılık yapan bir madde değildir. İnsülin hap şeklinde ağızdan verilemez. Deri altına enjekte edilir.

Kimler insülin kullanmalıdır?

Tip I diyabetliler tedavide mutlaka insülin kullanmalıdır. Tip II diyabetlilerde öncelikle (kilo kaybına yönelik) beslenme planı egzersiz ve gerekirse haplarla kan şekeri düzenlenir. Daha sonraki dönemlerde, haplarla kan şekeri kontrol altına alınamazsa insülin verilir.

İnsülin çeşitleri nelerdir?

Hızlı etkili insülinler: Öğün sonrası ortaya çıkan kan şekerindeki yükselmeyi kontrol ederler. Enjekte edildikten 5-10 dakika sonra kan şekerini düşürmeye başlar. Bu nedenle öğünden hemen önce enjekte edilebilirler. Etkisi enjeksiyondan 1 saat sonra zirveye çıkar ve 3-5 saat sürer.

Regüler ya da kısa etkili insülinler: Öğün sonrası ortaya çıkan kan şekerindeki yükselmeyi kontrol eder. Enjekte edildikten 30 dakika sonra kan şekerini düşürmeye başlar. Bu nedenle yemekten 30 dakika önce enjekte edilmesi gerekir. Etkisi, enjeksiyondan 2-5 saat sonra zirveye çıkar ve 8 saate kadar sürer.

Orta etkili insülinler: Açlık kan şekeri ve yemekler arasındaki dönemde görülen kan şekeri yükselmelerini kontrol eder. Enjekte edildikten 2-4 saat sonra kan şekerini düşürmeye başlar, 4-12 saat sonra etkisi zirveye çıkar ve etki yaklaşık 12-18 saat sürer. Bulanık görünümlüdür, kullanmadan önce karıştırmak gerekir.

Uzun etkili insülinler: Açlık kan şekeri ve yemekler arasındaki dönemde görülen kan şekeri yükselmelerini kontrol eder. Enjekte edildikten 1-2 saat sonra kan şekerini düşürmeye başlarlar. Etkileri 24 saate kadar sürer.

Hazır karışım insülinler: Hem yemek sonrası kan şekerini kontrol eden hem de açlık şekerini kontrol eden insülini içeren insülinlerdir. Bulanık insülinlerdir, kullanmadan önce karıştırmak gerekir.